• Akcja "Lekki plecak"

• 19.11.2019 15:57
      • W naszej szkole została przeprowadzona akcja na rzecz odciążenia szkolnych plecaków pt. ,,Lekki plecak – lekkie życie”. Założeniem akcji było uświadomienie społeczności szkolnej, jakie skutki niesie za sobą nadmierne obciążanie kręgosłupa. Na godzinach wychowawczych uczniowie zostali zapoznani ze wskazówkami, jakie trzeba podjąć, aby plecaki były racjonalnie pakowane i możliwie jak najlżejsze. Ważne dla nas jest to, aby uczniowie mieli prawidłową postawę, ale też, by byli samodzielni i mieli poczucie, że wiedzą, jak się przygotować do lekcji.

• Według zebranych danych najcięższe plecaki ważyły powyżej ośmiu kilogramów, zaś najlżejsze poniżej dwóch kilogramów. Przyjęto, że ciężar plecaka nie powinien być większy niż 10% wagi ciała ucznia. Podczas akcji stwierdzono przekroczenie wagi większości plecaków. Należałoby zastanowić się, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.
        Ustalono, że w przypadku uczniów klas I-III na wagę tornistra nie mają wpływu podręczniki i zeszyty ćwiczeń. Problemem jest waga samego plecaka oraz pozostałego wyposażenia.
        W trakcie akcji ważenia plecaków okazało się, że znaczną część wagi tornistrów stanowi wyposażenie dodatkowe noszone przez uczniów, często bez potrzeby. Na porządku dziennym spotyka się piórniki składające się z kilku bogato wyposażonych części lub dwa piórniki, zabawki, dodatkowe książki itp. To wpływało na zwiększenie ciężaru plecaka. Należy wziąć również pod uwagę fakt noszenia przez dzieci drugiego śniadania w dosyć ciężkich śniadaniówkach i napojów w nielekkich termosach.
        Zaskakujące są takie wyniki badania, ponieważ szkoła zapewnia uczniom podręczniki w salach lekcyjnych, dzięki czemu nie trzeba przynosić ich codziennie na zajęcia. W klasach 4-5 nie ma zaś prac domowych. Ponadto dzieci mają w szatniach dostęp do szafek, w których mogą przechowywać rzeczy osobiste oraz przybory potrzebne na zajęciach.
        Prosimy zatem rodziców, aby weryfikowali zawartość plecaków swoich pociech, by ograniczyć ryzyko przeładowania i przeciążenia kręgosłupów. Ważne jest również to, aby plecak był odpowiednio wyprofilowany, na miękkich szelkach.
        A oto kilka najważniejszych wskazówek dotyczących profilaktyki wad postawy:
        1. Wybieraj zeszyty w miękkiej okładce – zdrowe plecy są fajniejsze niż nawet najpiękniejsze
        zdjęcie na twardej, ciężkiej okładce.
        2. Plecaki statystycznie bywają najcięższe w piątki ;). Codzienne wypakuj wszystko z plecaka.
        Załaduj nowy zestaw potrzebny w następnym dniu. Być może odkryjesz skarby, o jakich ci się nie śniło, albo znajdziesz dawno poszukiwany obiekt ;)
        3. Jeśli masz w plecaku coś, czego obecność na lekcji nie jest potrzebna do szczęścia żadnemu
        nauczycielowi, zastanów się czy na pewno musisz to mieć ;)
        4. Jeśli mimo to dojdziesz do wniosku, że naprawdę musisz to mieć, wyjmij to i pożegnaj się
        z tym czule aż do powrotu do domu ;) (Prosimy! To naprawdę ważne, aby nie nosić zbyt dużo
        w plecakach!)
        5. Zapraszamy do świetlicy lub czytelni. Zrobisz tam zadanie, dodatkowo je sprawdzisz i możesz
        zostawić ćwiczenia w szkolnej szafce. Wspólna praca zajmuje mniej czasu niż odrabianie zadań
        w domu.
        6. Staraj się uważać na lekcji i notować jak najwięcej. Notowanie pomaga skupić uwagę,
        a obszerna notatka przydaje się podczas nauki w domu.
        7. Staraj się planować codziennie swoją pracę i ograniczać „podróżowanie” książek, ćwiczeń
        i zeszytów. Jeśli wiesz, że coś nie przyda się w danym dniu w szkole, zostaw to w domu.
        8. Pamiętaj, że podręczniki do większości przedmiotów czekają na Ciebie w sali lekcyjnej.
        9. Jeśli masz wątpliwość, czy zabrać daną pomoc dydaktyczną do szkoły (np. lektura, książki, gdy są ćwiczenia praktyczne), zapytaj o to nauczyciela.
        10. Zakładaj tornister na oba ramiona.

Tekst: Karolina Kraszewska

Zdjęcia: Małgorzata Badeńska-Onyśk, Karolina Kraszewska.