• Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

• 06.12.2019 10:23
      • Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły od dawna czynią starania, aby wprowadzić modę na życzliwość i kulturę osobistą. Doskonałą okazję do rozpowszechniania idei ludzkiej serdeczności stał się Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Inicjatywa miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy.
      • Obecnie „Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień” jest obchodzony w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar, mniej polityczny, a bardziej społeczny. Jego celem jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Wzbudzenia w ludziach pozytywnych emocji, zachęcenia do dialogu międzypokoleniowego, a także wyrażania protestu przeciwko antypatii, nienawiści i braku tolerancji.
        W naszej szkole również obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Przez cały tydzień można była oderwać i podzielić się z kimś „dobrym słowem” przygotowanym przez Przedstawicieli Szkolnego Samorządu klas 4-8. Tego dnia nauczyciele nie wstawiali jedynek a uśmiechnięte twarze było widać w każdym zakątku szkoły. Hasła związane z życzliwością umieszczone były w różnych miejscach na terenie placówki.
        18.11.2019r. odbył się pierwszy wewnątrzszkolny Konkurs wiedzy na temat „Savoir vivru i życzliwości”. Konkurs cieszył się dużą popularnością, co zachęca organizatorów do kolejnych edycji. W klasach 6 na języku polskim omawiane były stosowne zachowania, kultura wypowiedzi i ogólne zasady savoir vivru.  Na zajęciach etyki odbyły się lekcje dla klas 5-7 zatytułowane „Czy życzliwość jest jeszcze komuś potrzebna?”. Mamy nadzieję, że życzliwość i dobre maniery będą towarzyszyły nam przez cały rok szkolny, a nie tylko od święta.
        Tekt: Paulina Piasecka-Bartczak