• Szkolny Konkurs Ortograficzny

• 24.10.2019 18:54
      • Zapraszamy do udziału w Szkolnym konkursie ortograficznym, który dla klas 4-8 odbędzie się 25 października (piątek) o godz. 12.50 w sali 203.

Zgłoszenia przyjmuje do czwartku pani Gocławska oraz pani Berlińska.
        Regulamin konkursu znajduje się poniżej.

• Regulamin Szkolnego konkursu ortograficznego dla klas IV-VIII

Organizator
        Organizatorami konkursu są p. Gocławska i p. Berlińska – polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 187 im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Uczestnicy
        W konkursie mogą brać udział uczniowie klasy IV-VIII wyłonieni przez nauczycieli uczących w danej klasie lub tacy, którzy zgłosili nauczycielowi chęć wzięcia udziału w konkursie.

Cele konkursu
        1. Dbałość o czystość i piękno języka polskiego.
        2. Propagowanie idei poprawnej pisowni.
        3. Motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii.
        4. Podniesienie poziomu znajomości ortografii i interpunkcji polskiej.
        5. Doskonalenie umiejętności stosowania zasad ortograficznych.
        6. Kształcenie pamięci, uwagi i logicznego myślenia.
        7. Rozbudzenie w uczniach tzw. czujności ortograficznej.

Przebieg konkursu:
        Organizacja konkursu
        1. Komisja (p. Gocławska i p. Berlińska) przygotowuje dyktando, które uczestnicy napiszą podczas konkursu.
        2. Konkurs będzie podzielony na części: klasy IV-VI – w jednym terminie, klasy VII-VIII w innym.
        3. Prace uczniów sprawdzać i oceniać będzie wyżej wymieniona komisja konkursowa.
        4. Komisja wyłoni laureatów z klas IV-VI ora z klas VII-VIII.
        5. Uczestników do konkursu wyłania nauczyciel języka polskiego (uczący w danej klasie) na podstawie wyników jakie uczeń osiągnął z zakresu umiejętności ortograficznych (dotyczy klasy IV), a także zapisuje osoby chętne (dotyczy klas V-VIII).
        6. Wyniki zostaną ogłoszone nie później niż tydzień po przeprowadzonym konkursie.
        7. Laureaci etapu szkolnego klas IV-VIII będą reprezentowali szkołę na szczeblu dzielnicowym.
        8. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy członek komisji konkursowej przerywa pracę uczniowi i poleca mu opuszczenie sali, co jest jednoznaczne z dyskwalifikacją ucznia.
        9. Z przebiegu konkursu zostanie spisany protokół.
        10. Prace uczestników przechowywane są do końca roku szkolnego.

Zasady oceniania
        1. Prace konkursowe oceniać będzie komisja powołana przez organizatora konkursu.
        2. Komisja konkursowa ocenia poprawność ortograficzną i interpunkcyjną:
        a) Za błędy uważa się pisownię rz - ż, ó - u, h - ch, pisownię "nie" z czasownikami, przymiotnikami, rzeczownikami i przysłówkami, pisownię wyrazów wielką literą, ą - ę z utratą dźwięczności, zmiękczenia, opuszczone litery lub wyrazy, zniekształcone końcówki wyrazów.
        b) Błędy interpunkcyjne: trzy błędy interpunkcyjne mają wartość jednego błędu ortograficznego.
        c) Nie uznaje się błędów, które uczeń poprawił w następujący sposób:
        - błędna litera lub wyraz zostały przekreślone,
        - poprawna litera lub wyraz zostały zapisane nad lub obok przekreślenia,
        - wszelkie "przeróbki" liter uznaje się za błędy.

Nagrody
        1. Konkurs wygrywa osoba, która popełniła najmniejszą liczbę błędów (zasady oceniania pkt 2 a, b).
        2. W konkursie przyznawane są nagrody za trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia w klasach IV-VI i VII-VIII.
        3. Laureaci będą reprezentowali szkołę w eliminacjach dzielnicowych.

Uwagi ogólne dotyczące przebiegu konkursu

1. Organizatorzy uczulają uczniów, że należy pisać wyraźnie, a błędy poprawiać przez skreślenie całego wyrazu i napisanie go ponownie.
        2. Nauczyciele czytają całe dyktando w celu zapoznania uczniów z jego treścią.
        3. Nauczyciele dyktują po kolei każde zdanie. Nie mówią, gdzie należy postawić kropkę, przecinek, wielką literę.
        4. Każde następne zdanie można dyktować po upewnieniu się, że wszystkie dzieci napisały zdanie poprzednie.
        5. Po napisaniu dyktanda nauczyciel czyta je jeszcze raz - dość wolno. Dzieci sprawdzają swoje zdania, poprawiają, uzupełniają ewentualne braki.

autor tekstu: Monika Berlińska - Jaszcz, Marta Gocławska