• Konkurs plastyczno-ortograficzny dla uczniów z dysleksją rozwojową

•                                         REGULAMIN DZIELNICOWEGO KONKURSU

PLASTYCZNO-ORTOGRAFICZNEGO DLA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ ROZWOJOWĄ

„RYSUJĘ, MALUJĘ – ORTOGRAFIĘ SZLIFUJĘ”

ORGANIZATOR KONKURSU

Szkoła Podstawowa nr 285 im. Jana Marcina Szancera

03 – 425 Warszawa, ul. Turmoncka 20

tel./ fax. 22 811-40-55

sp285@edu.um.warszawa.

CELE KONKURSU

1.     Motywowanie uczniów do podejmowania wysiłku związanego
          z opanowaniem zasad ortograficznych.

2.     Utrwalanie zasad ortograficznych dotyczących pisowni wyrazów z „u”.

3.     Promowanie sukcesów dzieci, o których mowa w punkcie IV.2. - zasady uczestnictwa.

4.     Rozwijanie uzdolnień uczniów.

5.     Podwyższenie samooceny i zwiększenie wiary we własne możliwości uczniów.

6.     Propagowanie Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

IV. ZASADY UCZESTNICTWA

1.     Konkurs kierowany jest do uczniów klas II-VI szkół podstawowych.

2.     W konkursie biorą udział uczniowie klas IV –VI, którzy posiadają opinię Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej stwierdzającą dysleksję oraz uczniowie klas II – III z grupy ryzyka dysleksji uczęszczający na zajęcia terapii pedagogicznej (korekcyjno – kompensacyjne).

3.     Organizatorzy oczekują samodzielnie wykonanych prac uczniowskich, niebędących kopią (powtórzeniem) prac już istniejących.

V. ZAKRES MATERIAŁU

Tegoroczny konkurs obejmuje zakres pisowni „u”:

·        - na końcu wyrazu,

·        - na początku wyrazu,

·        - wyjątków: Ówdzie, Ówczesny, Ów, Ósemka,

·        - w zakończeniach typu:-un, -unka, -unek, -uch, -uszka, -uszek, -us, -uś,

-ura, -ula, - ulka, -ulec itp.,

·        - w formach osobowych czasowników zakończonych w bezokoliczniku na: - ować, - ywać (- iwać), -uć,  np.: buduje, poszukujemy, kłują itp.,

·        W wyrazach do zapamiętania, których nie uzasadnia żadna zasada.

PRZEBIEG KONKURSU

1.                                           Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do dnia 10.10.2016r.

2.                                           Konkurs jest organizowany w dwóch etapach:

I etap – szkolny,

II etap – dzielnicowy.

3.                     Pierwszy etap szkolny przeprowadza Szkolna Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora Szkoły.

Szkolna Komisja Konkursowa wyłania maksimum po 3 prace z każdej kategorii wiekowej:

Klasy II – III: praca plastyczna przedstawiająca jeden wyraz zawierający „U”, którego pisowni nie uzasadnia żadna reguła ortograficzna np.: bułka, zakupy, futro.

Klasy IV – V: praca plastyczna przedstawiająca jedną wybraną regułę pisowni wyrazów  z „U”, np. rysunek przedstawiający wyrazy z „U” na początku wyrazu itp.

Klasy VI: mapa mentalna obejmująca wszystkie zasady pisowni wyrazów
          z „U”.

Ze względu na liczne błędy w konstruowaniu map mentalnych i związane z tym dyskwalifikacje prac, proponujemy zapoznać się z przykładowymi mapami myśli.

Informacje dotyczące konstruowania map myślowych znajdą Państwo m.in.:

www.spkazmierz.com.pl/publikacje/mapy%20ment.ppt

www.kep.uni.lodz.pl/ewakusidel/.../krotkie_zasady_tworzenia_mm.pdf

Format i technika pracy są dowolne.

Na odwrocie pracy należy umieścić następujące informacje:

- imię i nazwisko ucznia,

- wiek i klasa,

- imię i nazwisko opiekuna,

- adres i telefon szkoły.

W II etapie Komisja Dzielnicowa spośród nadesłanych prac wyłoni laureatów z każdej kategorii.

W skład Dzielnicowej Komisji Konkursowej wejdą:

·        Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 285,

·        pracownik Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 13,

·         nauczyciel języka polskiego uczący w Szkole Podstawowej nr 285,

·         nauczyciel plastyki uczący w Szkole Podstawowej nr 285.

Podsumowanie etapu dzielnicowego odbędzie się w ramach organizacji Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w dniu 15.12.2016r

Szkoła nie zwraca prac laureatów.

Prace bez kompletnych danych lub niespełniające warunków regulaminu nie wezmą udziału w konkursie.

VII. KRYTERIA OCENIANIA PRAC

Klasy II-III: czytelność, przejrzystość, pomysłowość, rozmieszczenie graficzne rysunku.

Klasy IV-V: czytelność, przejrzystość, pomysłowość rozmieszczenie graficzne rysunku.

Klasy VI: umieszczenie na mapie wszystkich zasad pisowni wyrazów z „U”, przejrzystość, czytelność, zastosowanie adekwatnych ilustracji i symboli, rozmieszczenie graficzne informacji.

IX. NAGRODY

Dla zwycięzców I etapu konkursu organizatorzy przewidują dyplomy, zaś dla laureatów etapu dzielnicowego – nagrody rzeczowe.

Prace laureatów konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej SP 285.