Dzień Drzew 10.10.2020r.
15.10.2020 12:1810 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Drzew. Nasza szkoła wzięła udział w „Warszawskim Święcie Drzew- Milion Drzew dla Warszawy”. Przedstawiciele Samorządu klas IV-VIII zasadzili dziewięć drzew, które otrzymaliśmy od organizatorów akcji. Jest to międzynarodowa i spontaniczna akcja sadzenia drzew, a także promocji zieleni, mająca na celu zwiększyć świadomość ekologiczną w społeczeństwie. W dzisiejszych czasach coraz więcej terenów zielonych zastępujemy betonowymi konstrukcjami, parkingami czy placami. Traci na tym nie tylko krajobraz, ale także człowiek, gdyż coraz mniej obcujemy z przyrodą, a coraz częściej żyjemy w zanieczyszczonych miastach. Zapominamy, że drzewa stanowią naturalną barierę ochronną przeciwko pyłom, śmieciom czy też hałasowi. Lasy są płucami naszej Ziemi.
Obchody tego dnia to także idealny moment na jesienny spacer z rodziną po parku czy lesie, zwłaszcza że w tym okresie spadają kasztany, z których dzieci robią ludziki. Zachęcamy również do sadzenia drzew z dziećmi w przydomowych ogródkach, działkach.
Chcielibyśmy, aby za jakiś czas teren wokół naszej szkoły jeszcze bardziej się zazielenił.Tekst/zdjęcia: P. Piasecka Bartczak
Konkurs „Jesienny lampion”
25.11.2020 21:05Jak co roku w okolicach listopada zorganizowany został konkurs „Jesienny lampion”. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie! Gratulujemy wszystkim laureatom!
Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że laureatami konkursu są:
I miejsce
Oskar K. kl. Ia
Karolina S. kl.Ia
Maja W. kl.IIb
II miejsce
Ola R. kl. IIa
Jaś Cz. kl. Ia
Basia W. kl.IIc
III miejsce
Szymon A. kl. Ic
Agatka M. kl. IIa
Gratulujemy!
Zachęcamy do udziału w innych konkursach!Sylwia Bobrowska
Agnieszka Grzesik
Paulina Piasecka-Bartczak
„Moje wyspy osobowości” – czyli o co chodzi z tymi emocjami??
25.11.2020 20:54W ramach zajęć etyki już kolejny rok z rzędu zorganizowany został konkurs „Moje wyspy osobowości” na podstawie Bajki „W głowie się nie mieści”. Konkurs co roku cieszy się dużą popularnością zwłaszcza u uczniów klas pierwszych, którzy w ramach zajęć omawiają wszystkie emocje. W tym roku jednak prace były tak różnorodne i tak piękne, że wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie zajęli I miejsce.Dzień Jeża
25.11.2020 21:0910 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Jeża. Jest to kolejna okazja do tego by w głowach dzieci zaszczepić ciekawość do poznawania otaczającego nas świata. By uczuć wrażliwości i krytycznego myślenia. Bardzo potrzeba nam takich dzieci!Kilka ciekawostek na temat jeży:
W przyszłości będziecie zmieniającymi świat dorosłymi!
1. W Polsce żyją dwa gatunki jeży, które uważane są za gatunki odrębne: jeż zachodni zwany europejskimi i jeż wschodni. Jeż jest pod ochroną! Jest ich coraz mniej!
Jeż wschodni posiada dużą białą plamę na piersi.
2. Zasiedlają środowiska leśne, trawiaste i pustynne.
3. Jeże jedzą owady, ślimaki, dżdżownice, jaja ptaków, małe ssaki i płazy. Podobno smakuje im również sucha karma dla kota.
Z tego względu są bardzo cenne w zwalczaniu populacji szkodników roślin uprawianych przez ludzi.
4. Mają około 40 cm długości i ważą od 400 do 1900 gram.
5. Grzbiet i boki ciała jeża pokryte są kolcami. które są przekształconymi włosami zbudowanymi z keratyny.
6. Kiedy jeż się przestraszy, zwija się w kulkę najeżoną kolcami i wydaje charakterystyczne dźwięki przypominające posapywanie.
7. Jeże wędrują w nocy w poszukiwaniu pożywienia.
8. Najbardziej niebezpiecznym miejscem dla jeży są drogi, na których odbywa się ruch samochodowy. Największym zagrożeniem dla jeża jest sam człowiek.
9. Jeże nie jedzą jabłek, wbrew ludowym przesądom i licznym bajkom.
10. W klimacie umiarkowanym jeże zapadają w sen zimowy.Dzień Edukacji Narodowej
15.10.2020 12:21“Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.”
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty. Święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów, kadr, sekretariatu, woźnych, konserwatorów i wszystkich pracowników. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Mało kto wie, że Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole przeprowadzony został konkurs „Super nauczyciel”, po przez głosowanie uczniów. Wyróżnieni zostali również nauczyciele w żartobliwych kategoriach. Super Nauczycielem został nauczyciel historii pan Rafał Barszcz. Po raz trzeci doceniony przez uczniów. Nauczycielem Roku została nauczycielka wychowania fizycznego pani Marta Kownacka. W niecodziennym głosowaniu wyróżnieni zostali także:
”Pomysłowy Dobromir” pani Małgorzata Badeńska-Onyśk i pani Małgorzata Ługowska. „Diamentowa Piła” pani Tamara Koźlakiewicz i pani Anna Idzik. „Mistrz Elegancji” pani Grażyna Sasin i pani Małgorzata Badeńska-Onyśk. „Anielska Cierpliwość” pani Małgorzta Ługowska i pani Paulina Piasecka-Bartczak. „Bratnia Dusza” pani Małgorzata Ługowska i pan Rafał Barszcz. Nagrodę Burmistrza Dzielnicy Bielany otrzymała pani Małgorzata Ługowska.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII dla wszystkich pracowników pedagogicznych przygotowali niespodziankę w postaci nagranego skeczu „z przymrużeniem oka” wraz z życzeniami i wesołą piosenką. Pokusili się również o wiersz i życzenia. Uczniowie przygotowali również atrybuty z modeliny dla nauczycieli a Rada Rodziców przygotowała słodki upominek.
Został zorganizowany nietypowy konkurs „Rozpoznaj swojego nauczyciela z dzieciństwa/lat szkolnych”. W gablocie przy gabinecie wicedyrektorów zawisły zdjęcia naszych nauczycieli. Zachęcamy do udziału w konkursie.
Drodzy pracownicy pedagogiczni życzymy Wam pokonywania wszelkich trudności, kreatywności, wigoru, satysfakcji i zadowolenia z pracy i ze swoich uczniów. Abyście do pracy przychodzili z uśmiechem i z uśmiechem z niej wychodzili.Samorząd Uczniowskitekst/zdjęcia : P. Piasecka-Bartczak