TURNIEJ KLAS
12.06.2022 13:38W tym roku szkolnym odbył się TURNIEJ KLAS, który był podzielony na III etapy.
I etap polegał na przygotowaniu 10. minutowej prezentacji, która miała na celu ukazanie potencjału, talentów, zainteresowań poszczególnych klas.
II etap polegał na zaprezentowaniu twórczości Adama Mickiewicza w postaci opowieści, skeczu, recytacji wiersza, inscenizacji wybranego utworu.
III etap polegał na konkursie wiedzy ogólnej.
Wynki zostaną ogłoszone w dniu zakończenia roku szkolnego.Egzamin praktyczny - Karta Rowerowa
12.06.2022 13:0831 maja klasy 4-te dzielnie zdawały praktyczny egzamin na kartę rowerową.
Łatwo wcale nie było, ale wszyscy dzielnie sobie poradzili. Serdecznie gratulujemy i życzymy szerokich i bezpiecznych dróg rowerowych!
Dopisała również pogoda. Pojawił się nawet miły akcent w postaci dopingu dla koleżanki :)
Kiermasz charytatywny
12.06.2022 13:11Klasa 4B w ramach realizacji projektu społecznego "Ja młody obywatel" zorganizowała kiermasz charytatywny pod uroczą nazwą "Wesprzyj dzieciaki - Dokram zwierzaki" z książkami, pluszakami i przepysznymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców i dzieci ze wszystkich klas.Kiermasz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, a także rodziców. Wszystkie przygotowane wcześniej rzeczy i wypieki można było zakupić za symboliczną kwotę. A środki, które udało się zebrać dzieciaki zaangażowane w projekt przeznaczą na zakup karmy i środków czystości dla zwierzaków ze schroniska.Wszystkim w imieniu dzieciaków z klasy 4b bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i chęć wsparcia zbiórki!
Popołudnie z planszówkami w 4b
12.06.2022 13:0313 maja w piątek trzynastego dzieci wraz z rodzicami i wychowawcznią odczarowywały przesądny dzień na wspólnym spotkaniu integracyjnym z planszówkami. Bawiliśmy się wspólnie w nietypowe kalambury, lamacza lodu i palce w pralce, a później w małych zespołach graliśmy w ulubione plaszówki.
Gry planszowe są zabawą, a zarazem świetnym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu, alternatywą dla telewizji, komputera i smartfona. Planszówki nie tylko wspomagają rozwój intelektualny, rozwijają spostrzegawczość, pamięć, orientację przestrzenną, logiczne myślenie, ale przede wszystkim uczą zasad komunikacji i właściwego funkcjonowania w grupie.
Przy wspólnie spędzonym czasie uczestnikom zabay zdecywodanie dopisywał dobry humor. Wspólnie spędzony czas był doskonałym moment na spokojną rozmowę i integracje nie tylko dzieci, ale również rodziców.
Święta majowe
12.06.2022 13:12Piersze dni maja, to ważne święta dla wszystkich Polaków.
1 maja - Święto Pracy i rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
Pierwszego maja obchodzą wszyscy ludzie pracy na całym świecie.
Zaś 16 lat temu, o północy 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem UE. Na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach stanowiącego prawną podstawę przystąpienia (akcesji) Polski do Unii Europejskiej. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą
Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce - zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Dlaczego święto flagi obchodzimy właśnie 2 maja?
Barwy biało-czerwone jako symbol państwa pojawiły się już w 1831. Święto Flagi to okazja,aby dowiedzieć się skąd wzięły się polskie symbole narodowe...
Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. Co więcej, w czasach PRL 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja – rocznica uchwalenia Konstytucji
Święto Konstytucji 3 Maja.
Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone na pamiątkę uchwalenia Konstytucji w 1791 roku, jest okazją do rozmów o patriotyzmie, o symbolach narodowych i o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu.
Celem dzisiejszych zajęć jest kształtowanie postaw patriotycznych i świadomości narodowej u naszych wychowanków oraz utrwalenia znajomości symboli narodowych (godło, barwy narodowe, hymn państwowy).
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, m.in. „Płynie Wisła, płynie”, „Przybyli ułani”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Hej, hej ułani”, „Piechota”.
Nasze wspólne świętowanie niech będzie wyrazem szacunku dla minionych pokoleń, które walczyły o niepodległą Polskę. Wierszem, słowem i piosenką wyrażamy najgłębsze uczucia do naszej Ojczyzny, dajmy wyraz podniosłości i powagi tego święta.
Właśnie w takich chwilach czujemy się dumni z naszego kraju i jego pięknej historii. Niech to uczucie w naszych sercach pozostanie na zawsze.