• Międzynarodowy Dzień Tolerancji

• 23.11.2020 16:13
      • Szkolny Wolontariat wraz z Samorządem Uczniowskim klas starszych przypomina, że 16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury- UNESCO w 1995 roku. Dzień ten ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji, w której napisano:
        ,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

• W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji uczniowie naszej szkoły z klas młodszych narysowali kilka pięknych rysunków, aby ukazać, że każdy z nas jest równy i ma takie same prawa. W ramach obchodów tego dnia w klasach 2 i 3 odbyły się zajęcia edukacyjne z etyki.
        Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szacunek ten przybiera formy wyrozumiałości i życzliwości dla tego, co nie musi być naszym udziałem, ale co cieszy się naszą akceptacją istnienia w imię demokratycznej wolności.

Zachęcam do obejrzenia – filmu profilaktyczno- edukacyjny z cyklu „Nie warto ryzykować” przygotowanego na zlecenie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy przy współpracy ze stołeczną Policją „Tolerancja, czyli urodziny Maćka”: https://www.youtube.com/watch?v=DL1Au8gOs9M

Tekst P. Piasecka-Bartczak