• Klasa 2a matematyczno-czytelnicza

23.01.2023 17:57

KLASA Z POMYSŁEM

Klasa II matematyczno-czytelnicza

Innowacja „Polubić liczenie. Polubić czytanie”

ZAŁOŻENIA OGÓLNE:

1. Kształtowanie pozytywnego stosunku dzieci do nauki i pobudzanie indywidualnych zdolności poznawczych.
      2. Wyposażenie uczniów w podstawowe umiejętności ułatwiające uczenie się: czytanie, wypowiadanie się, pisanie, liczenie, rozumienie tekstów, umiejętności koncentrowania się i zapamiętywania.
      3. Wdrażanie do pracy i współpracy w zespole.

ZAŁOŻENIA SZCZEGÓŁOWE:

1. Budzenie zainteresowania matematyką i zachęcanie do podejmowania wyzwań matematycznych.
      2. Gry i zabawy matematyczne pozwalające rozwijać kompetencje matematyczne dzieci w zakresie pojęć arytmetycznych i geometrycznych.
      3. Rozwijanie intuicji matematycznej.
      1. Stymulowanie właściwych dziecku strategii myślenia oraz wskazywanie innych dróg dochodzenia do rozwiązań.
      2. Wdrażanie do rozwiązywania matematycznych problemów otwartych.
      3. Układanie gier matematycznych.
      4. Wdrażanie do kodowania.
      5. Wdrażanie do myślenia twórczego i podstaw myślenia komputacyjnego.
      6. Komputerowe gry i zabawy matematyczne.
      7. Budzenie zainteresowania czytaniem i kontaktem z książkami- jako nieocenionym źródłem wiedzy.
      8. Doskonalenie kompetencji czytelniczych dzieci.
      9. Cykliczne zajęcia czytelnicze w klasie- dobór pozycji z kanonu literatury dziecięcej.
      10. Cykliczne zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej.
      11. Cykliczne zajęcia czytelnicze w bibliotece publicznej na ul. Romaszewskiego.
      12. Zajęcia ze „Świerszczykiem”.
      13. Wdrażanie do podejmowania aktywności językowych, plastycznych i innych twórczych, inspirowanych poznanymi pozycjami literatury dziecięcej.

Tekst: Katarzyna Szostak

• Klasa 3b matematyczno-przyrodnicza

23.01.2023 17:57

Najważniejsze aspekty pracy z klasą:

1. Odkrywanie, uruchamianie, rozwijanie wszystkich predyspozycji i zdolności poznawczych dzieci na miarę ich możliwości

2. Kształtowanie pozytywnego stosunku do nauki, który będzie towarzyszył dzieciom przez całe życie

3. Wyposażenie dzieci w podstawowe narzędzia uczenia się: czytanie, pisanie, komunikowanie się, liczenia , ćwiczenia koncentracji uwagi, pamięci i liczenia

4. Uruchomienie mechanizmów koniecznych w przyszłości do aktywnego, etycznego i estetycznego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym

Edukacja matematyczna prowadzi do stopniowego odkrywania i poznawania pojęć podstawowych, takich jak liczba i działania matematyczne. Proces ten oparty jest na intuicji matematycznej dzieci oraz na ich własnych strategiach myślenia.

Myślenie twórcze najlepiej ćwiczyć w grupie, dzieci uczą się od siebie, podpatrują pomysły innych.

Jednym z najważniejszych akcentów będzie wprowadzenie do systematycznej pracy elementy programu mojego autorstwa „Ptaki wokół nas”. Dzieci dowiedzą się dużo na temat życia ptaków, różnorodności gatunków, zajmowanych przez nie siedlisk i problemów ich ochrony.

Wychowawczyni

Lidia Romańska