• Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

• 23.11.2020 16:11
      • 19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Niestety codziennie słyszymy doniesienia o tym, że prawa dzieci i ich cielesności i ochrony są łamane. Wraz z ograniczeniami i zaostrzeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach zmagających się z COVID-19, znacząco nasila się zjawisko przemocy domowej. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się dzieci. Izolacja i brak kontaktów z innymi osobami sprzyjają nasilaniu się aktów przemocy domowej. W Polsce organizacje prowadzące telefony zaufania informują o coraz większej liczbie zgłoszeń ze strony najmłodszych.
      • Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci obchodzony jest już od 12 lat. Pomysł na ustanowienie takiego dnia powstał z inicjatywy szwajcarskiej Fundacji "Światowy Szczyt Kobiet" (ang. Women's World Summit Foundation, WWSF). Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje dotyczące praw dziecka do rządów swoich krajów. Polską organizacją w koalicji jest Fundacja Dzieci Niczyje (FDN).
        Organizatorzy obchodów skupiają się na wszystkich aspektach przemocy wobec dzieci. Jak wynika bowiem z policyjnych statystyk przemoc stosowana wobec osób małoletnich jest w Polsce wciąż poważnym problemem.
        Fundacja Dzieci Niczyje od 10 listopada ruszyła z nową kampanią „Pandemia przemocy”.
        Fundacja apeluje: „ Nie milcz, gdy widzisz przemoc! Konsekwencje epidemii COVID-19 związane z przemocą i wykorzystywaniem seksualnym uderzają przede wszystkim w dzieci.”
        Najnowsze badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazują, że w czasie pandemii:
        27% dzieci i młodzieży doświadczyło krzywdzenia.11% doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej.10% doświadczyło wykorzystywania seksualnego (9% bez kontaktu fizycznego, 3% – z kontaktem fizycznym).1 dziecko na 11przyznało, że nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji…Nie milcz, gdy widzisz przemoc!
        Dzieci najczęściej cierpią w ciszy. Często bywa tak, że nie mają do kogo zwrócić się po pomoc. Dlatego tak ważna jest Twoja reakcja! Nie bądź obojętny na krzywdę dzieci – przerwij ciszę!”
        Jak możesz pomóc?
        Zapytaj specjalistę
        Porozmawiaj z konsultantami.
        Zadzwoń pod numer 800 100 100
        Twoje obawy i wątpliwości, jak zareagować w przypadku krzywdzenia dziecka są zupełnie normalne. Czasem jednak jesteś jedyną osobą, która może zmienić trudną sytuację dziecka.
        Telefony, które Warto znać:
        800 080 222 Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży
        116 11 Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży (bezpłatny 24/7)
        800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (bezpłatny od poniedziałku do piątku od 8:15 do 20:00)
        Tekst: P. Piasecka-Bartczak