• Informacje ogólne

• Wychowanie do życia w rodzinie:

Przedmiot wychowanie do życia w rodzinie jest dość specyficznym przedmiotem. Realizowany jest on od klasy IV szkoły podstawowej do klasy VIII.

Zajęcia uwzględnione są w planie lekcji w I lub II semestrze, jako pierwsza lub ostatnia godzina lekcyjna.

Program nauczania obejmuje 14 godzin w ciągu roku szkolnego: w tym 9 spotkań wspólnych dla całej klasy oraz po 5 spotkań oddzielnie dla grupy dziewcząt i chłopców. Naprzemiennie w kolejnych tygodniach. Informacja o zajęciach zamieszczana jest w dzienniku Librus w terminarzu.

Zajęcia edukacyjne Wychowanie do życia w rodzinie nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję do następnej klasy ani na ukończenie szkoły przez ucznia. Udział w zajęciach odnotowuje się na świadectwie wpisem uczestniczyła /uczestniczył.
        Przedmiot wychowania do życia w rodzinie jest przedmiotem bez ocen, dzięki czemu uczniowie mają większą śmiałość do odwagi wypowiedzi i zadawania pytań związanych z rozwojem, dojrzewaniem czy seksualnością człowieka. Treści przekazywane są w sposób adekwatny i dostosowany do rozwoju ucznia.

Na zajęciach WDŻ podejmowane są nie tylko tematy związane z seksualnością człowieka, ale także tematy związane z wartością rodziny - jej zadaniami, rolą poszczególnych członków. Podejmowane są zagadnienia związane z przyjaźnią, koleżeństwem, samowychowaniem, pielęgnowaniem własnych zainteresowań, rozwojem i wzrostem. Mówimy o dzisiejszych zagrożeniach, płynących z różnych źródeł, uzależnieniach i ich konsekwencjach. Poznajemy zasady savoir - vivre a także mówimy o tolerancji i szacunku do każdego człowieka, szczególnie rówieśnika w szkole. Tematy zajęć dostosowane są na danym poziomie do możliwości percepcyjnych uczniów.

Nowa podstawa programowa WDŻ została podzielona na sześć działów tematycznych:
        1.Rodzina
        2.Dojrzewanie
        3.Seksualność człowieka.
        4.Życie jako fundamentalna wartość.
        5.Płodność.
        6.Postawy

Treści zawarte w podstawie programowej zostały rozbudowane i uszczegółowione.

Poszerzono i wyeksponowano problemy psychologiczne i wychowawcze.

Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach.

Uczniowie, których rodzice nie zgłosili pisemnej rezygnacji są zobowiązani do obecności na wszystkich lekcjach!

Według ustaleń szkoły na ewentualną rezygnacje z zajęć rodzic ma 14 dni od ich rozpoczęcia!

Wzór rezygnacji znajduje się w plikach i sekretariacie szkoły.

Na zajęciach korzystamy z wielu materiałów, bazując na podstawie programowej Wędrując ku dorosłości i wielu innych książkach.

Szczegółowych informacji może udzielić nauczycielka wychowania do życia w rodzinie i etyki pani Paulina Piasecka-Bartczak.