• „Moje wyspy osobowości” – czyli o co chodzi z tymi emocjami?? 

      • 25.11.2020 20:54
      • W ramach zajęć etyki już kolejny rok z rzędu zorganizowany został konkurs „Moje wyspy osobowości” na podstawie Bajki „W głowie się nie mieści”. Konkurs co roku cieszy się dużą popularnością zwłaszcza u uczniów klas pierwszych, którzy w ramach zajęć omawiają wszystkie emocje. W tym roku jednak prace były tak różnorodne i tak piękne, że wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie zajęli I miejsce. 
      • Film „W głowie się nie mieści” bazuje na teorii emocji podstawowych, autorstwa wybitnego psychologa Paula Ekmana. Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza to po pięć z sześciu wyróżnionych przez niego emocji podstawowych (w bajce pominięto zaskoczenie), które uznane są za uniwersalne. Teoria ta jest poparta szeroko zakrojonymi badaniami różnych kultur na całym świecie. Wykazały one, że bez względu na odmienność kultury, ludzie nie różnią się w wyrażaniu tych właśnie emocji. Radość, jest najprzyjemniejszym z uczuć. Ale rzadko zastanawiamy się, do czego ona jest nam potrzebna. Radość podpowiada nam, co jest dla nas dobre, czego potrzebujemy do szczęścia, czym powinniśmy się zajmować. Różnych ludzi cieszą różne rzeczy. Radość odkrywa to, co jest dla nas ważne, i sprawia, że mamy chęć i energię, by się tym zajmować. Pojawia się również wtedy, gdy spełnia się nasze marzenie, gdy osiągamy jakiś cel, dostajemy coś fajnego, czujemy się kochani. Wiele dzieci cieszy się bez specjalnego powodu – dlatego tylko, że mogą biegać, mówić, oddychać. To bardzo piękny rodzaj radości. Niestety, wielu dorosłych zapomina, że można się tak cieszyć; dobrze byłoby, gdyby uczyli się tego na nowo od małych dzieci. Beztroskiej dziecięcej radości życzę Wam wszystkim i małym i tym odrobinę większym! 
           Wszyscy odczuwamy emocje – wszyscy czasem się złościmy, smucimy, boimy, cieszymy, czujemy odrazę, czy radujemy. I Uczucia są dobre, normalne i pożyteczne. Mówią nam o naszych potrzebach, dają energii do działania, pomagają wycofać się, kiedy jest to słuszne. Wszystkie emocje są potrzebne. Wszystkie są ważne, wszystkie mogą być nam pomocne, a próba uciszenia jednej powoduje kłopoty z innymi. Radość, Smutek, Gniew, Odraza i Strach – to oni odpowiadają za nasze stany emocjonalne i samopoczucie. Żadne z nich nie może działać w pojedynkę. Każdy jest potrzebny, ale dopiero wspólnymi siłami są w stanie zadbać o to, abyśmy byli bezpieczni. Chętne dzieci w ramach lekcji zdalnych przesyłały zdjęcia, kiedy odczuwają radość zachęcamy do obejrzenia fotogalerii. 
         

        Paulina Piasecka-Bartczak
        Paweł Tomczewski 
         

      • Wróć do listy artykułów