Dzień Jeża
- 25.11.2020 21:09
- 10 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Jeża. Jest to kolejna okazja do tego by w głowach dzieci zaszczepić ciekawość do poznawania otaczającego nas świata. By uczuć wrażliwości i krytycznego myślenia. Bardzo potrzeba nam takich dzieci!Kilka ciekawostek na temat jeży:
W przyszłości będziecie zmieniającymi świat dorosłymi!
1. W Polsce żyją dwa gatunki jeży, które uważane są za gatunki odrębne: jeż zachodni zwany europejskimi i jeż wschodni. Jeż jest pod ochroną! Jest ich coraz mniej!
Jeż wschodni posiada dużą białą plamę na piersi.
2. Zasiedlają środowiska leśne, trawiaste i pustynne.
3. Jeże jedzą owady, ślimaki, dżdżownice, jaja ptaków, małe ssaki i płazy. Podobno smakuje im również sucha karma dla kota.
Z tego względu są bardzo cenne w zwalczaniu populacji szkodników roślin uprawianych przez ludzi.
4. Mają około 40 cm długości i ważą od 400 do 1900 gram.
5. Grzbiet i boki ciała jeża pokryte są kolcami. które są przekształconymi włosami zbudowanymi z keratyny.
6. Kiedy jeż się przestraszy, zwija się w kulkę najeżoną kolcami i wydaje charakterystyczne dźwięki przypominające posapywanie.
7. Jeże wędrują w nocy w poszukiwaniu pożywienia.
8. Najbardziej niebezpiecznym miejscem dla jeży są drogi, na których odbywa się ruch samochodowy. Największym zagrożeniem dla jeża jest sam człowiek.
9. Jeże nie jedzą jabłek, wbrew ludowym przesądom i licznym bajkom.
10. W klimacie umiarkowanym jeże zapadają w sen zimowy. Często zakopują się w stertach opadłych liści lub w kompoście aby przespać chłodną porę roku. Budzą się na wiosnę, gdy temperatura otoczenia wynosi około 15 stopni C.
Jeśli tak możesz zajrzeć na stronę internetową:
https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-11-10-Dzień-Jeża.pdf
Jest tutaj quiz, labirynty, kolorowanki i wiele innych
Pamiętaj ten słodki zwierz jest pożytecznym zwierzątkiem, żyjącym w naszym kraju pod ochroną. Nie należy go przenosić czy zabierać do domu.- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły