• VI Bielański Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

• 24.10.2019 18:49
      • VI Bielański Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
        dla uczniów bielańskich szkół podstawowych klas VII, VIII
        organizowany przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej

1.Uczestnicy konkursu to 3 - osobowe zespoły uczniów szkół podstawowych z klas 7-8 z dzielnicy Bielany.
        2.Szkołę może reprezentować jeden zespół, wyłoniony w eliminacjach szkolnych. W konkursie nie mogą uczestniczyć uczniowie biorący w nim udział w poprzednich latach.

• IV. PROGRAM KONKURSU:
        Konkurs jest przeprowadzany w dwóch etapach:
        1. Etap pierwszy – szkolny
        Test z części teoretycznej przeprowadzony zostanie w dniu 5 listopada o godz. 8:00 w stołówce szkolnej.
        Osoby chętne do udziału zgłaszają się do wychowawców w terminie do 30 października.

2. Etap drugi – dzielnicowy
        Odbędzie się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 223 przy ulicy Kasprowicza 107 w Warszawie w dniu 28.11.2019 r o godzinie 9.00.

Konkurs składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
        W części teoretycznej każdy uczestnik pisemnie odpowiada na 20 pytań testowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Test rozwiązuje indywidualnie każda osoba z grupy, natomiast wynik testu danej grupy jest sumą indywidualnych wyników każdego uczestnika w grupie.

W części praktycznej 3-osobowy zespół szkolny udziela pierwszej pomocy przedmedycznej. Do wykonania będą różnego rodzaju zadania, które poprzedzone zostaną realistycznym ucharakteryzowaniem pozorantów oraz wykonaniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie.

Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców indywidualnych (decyduje największa ilość punktów uzyskanych w teście teoretycznym) oraz zespołowych szkoły (suma punktów trzech uczniów z testu teoretycznego i punktów uzyskanych w części praktycznej).

Komisja konkursowa wyłania trzech laureatów indywidualnych oraz trzech laureatów zespołowych.

V. TEMATYKA KONKURSU OBEJMUJE NASTĘPUJĄCE ZAGADNIENIA:
        1 Skład apteczki pierwszej pomocy.
        2 Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dorosłych.
        3 Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci.
        4 Pozycja boczna.
        5 Przenoszenie rannych.
        6 Rozpoznawanie zagrożeń i właściwe zachowanie się w miejscu wypadku (wykonywanie kolejno czynności ratunkowych).
        7 Powiadamianie służb ratunkowych.
        8 Krwotoki i rany.
        9 Złamania.
        10 Zasłabnięcia, omdlenia.
        11 Zadławienia.
        12 Oparzenia.
        13 Odmrożenia.
        14 Porażenie prądem.
        15 Porażenie piorunem.
        16 Krwawienie z nosa.

VI. KOMISJA KONKURSOWA PRZY OCENIE ZADAŃ BĘDZIE BRAŁA POD UWAGĘ:
        1. Sprawdzian teoretyczny:
        - poprawność odpowiedzi,

2. Sprawdzian praktyczny:
        - dokładność w czasie wykonywania zadania,
        - kolejność wykonania czynności,

3. Decyzja komisji jest ostateczna.

autor tekstu: Ewa Lisiowska