Wycieczka do Muzeum Papiernictwa kl. IIa i IIIe

Dnia 11.10.17r. uczniowie klasy IIa i IIIe wyjechali na wycieczkę do Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie. Pan przewodnik przedstawił dzieciom krótką historię papieru i papierni w Konstancinie. Uczniowie dowiedzieli się, skąd wywodzi się papier i na jakich materiałach pisano przed jego wynalezieniem. Dowiedzieli się również, co oznaczają takie pojęcia jak: celuloza, makulatura, sito oraz masa papiernicza.

Najciekawsze jednak były zajęcia praktyczne czyli własnoręczne czerpanie papieru z masy celulozowej. Podczas zajęć każdy z uczestników czerpał po dwa arkusze papieru: jeden ze znakiem wodnym, drugi z zatopionymi płatkami kwiatów. Ręcznie czerpany papier układano na przygotowane do tego filce, jeden na drugim, a potem w prasie odciskano z nadmiaru wody. Następnie papier był suszony w specjalnej elektrycznej suszarce. Każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę własnoręcznie wyczerpane arkusze papieru. Do szkoły wróciliśmy bardzo zadowoleni i bogatsi o zdobytą wiedzę.