Przyjaźń

Przyjaźń jest bardzo ważna w życiu każdego z nas. Ostatnie zajęcia pozwoliły docenić fakt posiadania przyjaciół zarówno tych blisko siebie jak i tych daleko.
Wszystkie zadania sprawiły dzieciom wiele radości. Przejście przez las pełen gęstych zarośli i bagien przy zamkniętych oczach, ale z pomocną ręką przyjaciela było łatwe. Dużo trudniej było przemierzyć drogę powrotną słuchając tylko instrukcji słownych przyjaciela. Dzięki temu ćwiczeniu dzieci uświadomiły sobie, że przyjaźń na odległość jest możliwa, ale nie wystarczająca.
Otrzymane listy od dzieci z innych krajów były bardzo ciekawe. Dzieci chętnie wymieniały korzyści płynące ze znajomości z osobami żyjącymi w odległych krajach. Możliwość nauki nowych języków, poznanie ich kultury czy doskonalenie umiejętności posługiwania się mediami to tylko część korzyści. Podsumowując zajęcia dzieci wyraziły chęć nawiązania znajomości z dziećmi z innych krajów, pamiętając, że kontakt telefoniczny czy przez internet nie może zastąpić relacji z osobami żyjącymi obok nas.