• Regulamin Przyznawania Punktów za Wolontariat

ZA WOLONTARIAT DLA UCZNIÓW
          SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 187 IM. ADAMA MICKIEWICZA

W WARSZAWIE

Szkolny Regulamin przyznawania punktów za wolontariat dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 187 im. Adama Mickiewicza

PODSTAWA PRAWNA

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018–2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum i branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami szkół podstawowych.

ZASADY PRZYZNAWANIA PUNKTÓW

1. Uczeń szkoły podstawowej może mieć przyznane trzy punkty w rekrutacji do szkół średnich za osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub działania na rzecz środowiska szkolnego/lokalnego.
          2. Uczeń może uzyskać trzy punkty w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej za osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi pod warunkiem systematycznej pracy w ramach wolontariatu lub pracy na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego w wymiarze: co najmniej 50 godzin podczas nauki w szkole podstawowej, godziny sumują się z poszczególnych lat działalności, przy czym przyjmuje się minimum 10h w trakcie jednego roku szkolnego oraz czas zaangażowania w wolontariat powinien trwać nie mniej niż dwa lata szkolne.
          3. Godziny wolontariatu realizowanego poza szkołą, udokumentowane odpowiednim zaświadczeniem, sumują się z wolontariatem w szkole.
          4. W wyjątkowych sytuacjach (np. długotrwała nieobecność ucznia, przeniesienie z innej szkoły, wybitne zaangażowanie, itp.) decyzję o przyznaniu wpisu na świadectwie ucznia podejmuje dyrektor wraz z Opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu.
          5. Zasady przejściowe dla klas 7 i 8 (w roku szkolnym 2023/2024 i klas 8 w 2024/2025)
            • w przypadku uczniów klasy 7, którzy nie angażowali się wcześniej w wolontariat – co najmniej 20 godzin w klasie 7 i co najmniej 20 godzin w klasie 8 (łącznie 40 godzin w ostatnich dwóch latach nauki)
            • w przypadku uczniów klasy 8, którzy nie angażowali się wcześniej w wolontariat – co najmniej 20 godzin
            • w przypadku uczniów, którzy we wcześniejszych latach nauki otrzymali wpis na świadectwie promocyjnym, decyzję o umieszczeniu go na świadectwie końcowym podejmuje dyrektor.
          6. Uczeń może realizować w/w godziny już od klasy 4 szkoły podstawowej. Przeprowadzone godziny odnotowuje się w karcie aktywności wolontariusza. Przepracowane godziny sumuje się na koniec każdego roku szkolnego. Uczeń może realizować działania na rzecz drugiego człowieka uczestnicząc w działaniach Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 187 im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
          7. Wolontariusz może również samodzielnie i aktywnie poszukiwać miejsca, obszaru, placówki, w pomoc którym mógłby się zaangażować. Uczeń może również proponować swoje pomysły na określone akcje, które mogą być zorganizowane w szkole. W razie jakichkolwiek trudności ma możliwość zwrócenia się do opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu. By punkty były przyznane uczeń ma obowiązek włączenia się w życie szkoły, angażować się w działalność pomocową na rzecz drugiej osoby lokalnie.
          8. Uczeń, który realizował wolontariat poza szkołą, jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie o odbytym wolontariacie przed końcowo roczną radą klasyfikacyjną w czerwcu. Zaświadczenie ma zawierać nazwę placówki, pieczątkę i podpis osoby odpowiedzialnej za opiekę nad wolontariuszem, okres, w którym wolontariusz angażował się w pomoc oraz ilość zrealizowanych przez niego godzin. Zaświadczenie uczeń dostarcza do Opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu lub składa w sekretariacie szkoły.
          9. Punkty przyznaje Komisja, w skład której wchodzą: Dyrektor Szkoły, Opiekun/ Koordynator wolontariatu i wychowawca, który informuje o tym swoich uczniów.
            Komisja decyduje o przyznaniu punktów w niejasnych sytuacjach.