Zarządzenia dyrektora szkoły Strój uczniowski Obowiązki ucznia Prawa ucznia Zasady bezpieczeństwa w sieci

Prawa ucznia

Uczeń ma prawo:

1. Zgłaszać władzom szkoły, nauczycielom, pedagogowi pełniącemu funkcje szkolnego rzecznika praw ucznia, uczniowskim przedstawicielom i radzie rodziców uwagi, wnioski i postulaty dotyczące wszystkich spraw uczniów, oraz być poinformowany o sposobie ich załatwiania.
  2. Znać programy nauczania, ich treść, cele i stawiane wymagania z poszczególnych przedmiotów.
  3. Zgłaszać nauczycielom problemy budzące szczególne zainteresowanie z prośbą o wyjaśnienie i pomoc w ich rozwiązaniu.
  4. Uzyskiwać dodatkową pomoc i ocenę postępów w nauce, w terminach uzgodnionych z nauczycielem, zwłaszcza, jeśli napotkał trudności w opanowaniu materiału.
  5. Znać co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem termin pisemnego sprawdzianu wiadomości - sprawdzian taki może być tylko jeden w ciągu dnia;
  6. Do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu.
  7. Wykorzystywać w pełni, na wypoczynek, przerwy międzylekcyjne, a na okres świąt kalendarzowych i ferii być zwolniony od bieżących zadań domowych;
  8. Dokonywać wyboru kół zainteresowań i innych form zajęć pozalekcyjnych, odbywać je w pomieszczeniach szkolnych korzystając ze sprzętu i pomocy naukowych, jakimi dysponuje    szkoła.
  9. Należeć do organizacji społecznych działających w środowisku szkolnym; wykonywać powierzone przez nie funkcje, wybierać i być wybieranym do władz samorządu uczniowskiego.
  10. Uczestniczyć w pracy placówek wychowania pozaszkolnego i korzystać z działalności instytucji   kulturalno-oswiatowych;
  11. Brać udział indywidualnie lub zespołowo w imprezach pozaszkolnych dostępnych dla określonych grup społecznych.
  12. Korzystać zgodnie z przyjętymi kryteriami ze wszystkich form pomocy materialnej i świadczeń socjalnych, jakimi dysponuje szkoła.
  13. Mieć zapewnione poszanowanie godności własnej i dyskrecję w sprawach osobistych, a także   stosunków rodzinnych, korespondencji, przyjaźni, uczuć;
  14. Zwracać się do samorządu uczniowskiego, wychowawcy klasy, pedagoga pełniącego funkcję   rzecznika praw ucznia, dyrektora szkoły i rady rodziców we wszystkich istotnych sprawach i uzyskiwać od nich pomoc w różnych trudnych sytuacjach życiowych.