Informacje ogólne
Warszawa 02.09.2024r.
KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
1. Organizacja semestrów I semestr 02.09.2024 r – 31.01.2025 r.
Inauguracja roku szkolnego – 02.09.2024 r.
Przerwa świąteczna – 23.12.2024- 01.01.2025 r.
II semestr 01.02.2025 r. – 27.06.2025 r.
Ferie zimowe 03 - 16.02.2025 r.
Przerwa wiosenna 17 - 22.04.2025 r.
Zakończenie roku szkolnego – 27.06.2025 r.
13-15.05.2025 r. – egzamin ósmoklasisty.
10-12.06.2025 r. - termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty
2. Dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych
Dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych bez odpracowania - dyżur opiekuńczy:
02-03 stycznia 2025 r. (czwartek - piątek)
2 maja 2025 r. (piątek)
13-15 maja 2025 r. (wtorek-czwartek) - egzaminy klas 8
20 czerwca 2025r. (piątek).
Dni dodatkowo wolne odpracowane - bez dyżuru opiekuńczego:
14.10.2024 (bez dyżuru - odpracowanie 21.09.2024r.)
3. Klasyfikacja śródroczna i roczna
Terminy wystawiania ocen przewidywanych:
I semestr 13.12.2024 r.
II semestr 13.06.2025 r.
Wystawianie ocen semestralnych 24.01.2025 r.
Wystawianie ocen rocznych 13.06.2025 r.
4.Terminy zebrań i dni otwartych.
09.09.2024 – organizacja roku szkolnego
Klasy 8 godz. 17.30 (szkolenie dot. egzaminu ósmoklasistów – prowadzi wicedyrektor p. E.Tatoń, po spotkaniu spotkania z wychowawcami)
21.10.2024 – zebranie
16.12.2024 – zebranie, przewidywane oceny na I semestr, oceny będą dostępne w dzienniku elektronicznym
17.02.2025 – dzień otwarty, podsumowanie I semestru będzie dostępne w dzienniku elektronicznym
07.04.2025 – zebranie
02.06.2025 – zebranie, przewidywane oceny II semestr, oceny będą dostępne w dzienniku elektronicznymDni otwarte nauczyciela z rodzicami odbywać się będą zgodnie z kalendarzem .
Dyżury nauczycieli w te dni będą trwały w godz. 17.00-19.00.
5. Rodzice/prawni opiekunowie ponoszą odpowiedzialność materialną za uszkodzenia lub zniszczenie wypożyczonych podręczników szkolnych. W wypadku zniszczenia lub zagubienia podręcznika, rodzice są zobowiązani do jego odkupienia lub zwrotu kosztów.
6. Prosimy Rodziców dzieci posiadających orzeczenia o niepełnosprawności o dostarczenie ich do sekretariatu szkoły, gdyż ilość orzeczeń ma m.in. wpływ na zwiększenie etatów opieki medycznej w szkole.
7. Ze względu na zapewnienie sprawnej organizacji pracy szkoły, bezpieczeństwo uczniów oraz utrzymanie czystości w budynku szkoły prosimy uprzejmie rodziców o niewchodzenie na korytarze szkolne i pozostanie w strefie rodzica. Prosimy o przyprowadzanie dzieci do szatni szkolnej do strefy rodzica w ustalonych godzinach oraz odbieranie ich również w szatni. W szatni młodszym dzieciom pomocy udzielają pracownicy szkoły. Młodsze dzieci odbierane są rano i odprowadzane po lekcjach przez wychowawców. Starsze dzieci znają dobrze teren szkoły i samodzielnie poruszają się po szkole. Jednocześnie serdecznie prosimy o niewchodzenie rodziców w czasie lekcji na rozmowę z nauczycielem, ponieważ zaburza to tok lekcji. Wszelkie sprawy wymagające omówienia z nauczycielem prosimy załatwiać w czasie wcześniej ustalonych spotkań, w dniach zebrań, telefonicznie bądź za pośrednictwem dziennika elektronicznego. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów o pomoc prosimy zawracać się do pracowników szkoły.
8. Prosimy o dopilnowanie, aby dzieci nie spóźniały się na lekcje. Spóźnienia zaburzają tok pracy klasy i mogą być przyczyną zaległości w nauce. Przypominamy, że punktualność jest brana pod uwagę przy ocenianiu zachowania.
9. W związku ze zdarzającymi się przypadkami odbierania dzieci przez osoby będące pod wpływem alkoholu, informujemy, że dziecko nie zostanie powierzone ich opiece. Będziemy wzywać inną osobę upoważnioną do odbioru dziecka, a gdy będzie to niemożliwe zostanie wezwana Policja.
10. W naszej szkole zwracamy szczególną uwagę na stosowanie przez całą społeczność szkolną form grzecznościowych (”Dzień dobry’, „Proszę”, Dziękuję, „ Przepraszam"). Bardzo liczymy na Państwa współpracę w tym zakresie. Pamiętajmy, że to my dorośli jesteśmy najlepszym wzorem dla naszych dzieci.
11. Prosimy o kontrolowanie zawartości tornistrów dzieci w celu zmniejszenia ich wagi-często dzieci przynoszą podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, które nie są potrzebne w danym dniu. Prosimy również zwrócić uwagę, czy w tornistrach nie znajdują się rzeczy, które dodatkowo je obciążają takie jak: zabawki, napoje w dużych butelkach, książeczki z kartami do gier itp.
12. Szkoła nie obejmuje uczniów grupowymi ubezpieczeniami NNW. Rodzice sami podejmują decyzję o ubezpieczeniu dziecka, w tym o wyborze zakładu ubezpieczeń.
13. Rada Rodziców serdecznie zaprasza Rodziców do współpracy. Składka na Radę Rodziców według deklaracji złożonej przez Rodzica. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce RADA RODZICÓW.
14. Stołówkę prowadzi ajent. Wszelkie informacje dotyczące wysokości opłat i terminów wpłat oraz jadłospis znajdują się na tablicy ogłoszeń w stołówce szkolnej oraz na stronie internetowej ajenta.
15. Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o bezpłatne obiady refundowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej lub przez Szkołę. W tej sprawie proszę kontaktować się z pedagogiem szkolnym - p. Agnieszką Nożykowską.
Rodzice uczniów korzystających z bezpłatnych obiadów obowiązani są do odwoływania posiłków od pierwszego dnia nieobecności dziecka w szkole.
Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o:
- stypendium szkolne dla uczniów klas I - VIII na zakup pomocy edukacyjnych,
- stypendium „Posiłek dla ucznia”– dla uczniów, którzy nie mogą otrzymać pomocy z Ośrodka Pomocy Społecznej,
- zasiłek szkolny – w przypadku wystąpienia w rodzinie zdarzeń losowych.
Stypendia i zasiłki szkolne rodzice samodzielnie załatwiają w Ośrodku Pomocy Społecznej dla Dzielnicy Bielany, Warszawa ul. Przybyszewskiego 80/82.
Szczegółowych informacji udziela pani Agnieszka Nożykowska - pedagog szkolny.
16. Pomocy w sprawach wychowawczych i rodzinnych udziela pedagog szkolny A. Nożykowska, która przyjmuje dzieci i rodziców codziennie w pokoju 106, a w dniu zebrań od godz. 17.00 do 19.00. W szkole zatrudniony jest też psycholog szkolny pani Alicja Wąsik, która również zaprasza do kontaktu rodziców i dzieci w pokoju psychologa w szatni szkolnej.
17. Prosimy Rodziców o współpracę ze szkołą w sprawach wychowawczych, dydaktycznych i życiowych. Tylko we współpracy z Państwem można będzie zadbać o bezpieczeństwo, dobre samopoczucie i wykształcenie dzieci. Zapewniamy Państwu dyskrecję oraz fachową pomoc. Wszelkie sprawy i niepokojące Państwa sytuacje prosimy zgłaszać do wychowawcy klasowego, pedagoga i psychologa szkolnego.
18. Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna znajduje się przy ul. Felińskiego 15 I piętro , tel. 839-48-67.
19. Opinie psychologiczne z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych należy składać w sekretariacie szkoły. W celu uzyskania opinii wychowawcy klasy należy najpierw złożyć wniosek w sekretariacie szkoły.
20. Świetlica szkolna dla klas I – IV czynna jest w godz. 7.00-17:30. Zapisów dokonuje kierownik świetlicy pani Marta Sędek. Dzieci, które nie chodzą na lekcje religii również powinny być zapisane w świetlicy szkolnej, ze względu na to, że czasie religii świetlica szkolna opiekuje się uczniami.
21. Prosimy Rodziców o pozostawienie u wychowawców aktualnych telefonów kontaktowych, niezbędnych w razie konieczności udzielania dziecku pomocy medycznej. Przypominamy, że chorego dziecka nie wypuszczamy bez opieki rodzica/opiekuna.
22. Gabinet pielęgniarki szkolnej czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.
23. W szkole czynny jest również gabinet stomatologiczny, z którego mogą korzystać uczniowie naszej szkoły na podstawie deklaracji podpisanej przez rodzica.
Tel. kontaktowy z gabinetem stomatologicznym 518-72-88-33
Przy zapisywaniu proszę podać informację, że dziecko jest ze Szkoły Podstawowej nr 187.
24. Dyrektor szkoły prosi Rodziców o podanie wychowawcom dokładnych danych osobowych dziecka wg aktu urodzenia. W przypadku innego adresu zameldowania prosimy o dopisanie go obok adresu zamieszkania.
25. Przypominamy, że uczniowie na terenie szkoły zobowiązani są do ubierania się stosownie i adekwatnie do miejsca i sytuacji, zgodnie z obowiązującymi normami społecznymi oraz zasadami kultury osobistej.
Na uroczystości szkolne obowiązuje strój galowy:
- biała bluzka koszulowa / biała koszula,
- czarne/granatowe spodnie lub czarna/granatowa spódnica,
- krawatka lub krawat z logo szkoły.
Krawat lub krawatkę sprzedaje Rada Rodziców za pośrednictwem wychowawców klas- zebrane pieniądze trójka klasowa przekazuje bezpośrednio do wychowawcy klasy.
Koszt zakupu krawatu lub krawatki wynosi 30zł.
Uczniowie na terenie szkoły obowiązkowo zmieniają obuwie.
26. Prosimy o dopilnowanie, aby dzieci nie przynosiły do szkoły wartościowych rzeczy np. sprzętu elektronicznego, telefonów, przenośnych pamięci, sprzętu audiowizualnego, zabawek itp.). Szkoła nie bierze odpowiedzialności za w/w sprzęt (kradzież, zniszczenie, uszkodzenie).
27. Zgodnie z zapisami statutu szkoły zabrania się używania telefonów komórkowych na terenie szkoły.
28. Zwracamy się do rodziców o pomoc przy organizacji wyjść i wycieczek klasowych, a szczególnie o zabezpieczenie opieki, która jest niezbędna i bardzo pomocna nauczycielom.
29. W szkole będą odbywały się przez cały rok szkolny zajęcia profilaktyczne. Tematyka zajęć będzie dotyczyła bezpieczeństwa dzieci i zdrowego stylu życia. Zajęcia będą prowadzili: Straż miejska, Policja lub inne podmioty na zlecenie inne organizacje. Są to realizatorzy, którzy od wielu lat współpracują z naszą szkołą. Zajęcia rekomendowane i finansowane przez Urząd Dzielnicy Bielany lub szkołę. Rodzice będą na bieżąco informowani o zaplanowanych zajęciach, uczniowie uczestniczą w nich bez konieczności każdorazowego pobierania zgody od rodzica. Jeśli rodzic nie wyraża zgody na uczestnictwo dziecka w konkretnych zajęciach, rodzic winien zgłosić do wychowawcy lub sekretariatu szkoły pisemną rezygnację z uczestnictwa.
30. Na terenie szkoły organizowane są zajęcia dodatkowe odpłatne prowadzone przez firmy zewnętrzne. Szkoła wynajmuje pomieszczenia firmom, nie odpowiada za to, co firmy robią w trakcie zajęć z dziećmi. W czasie zajęć firmy odpowiadają za dzieci, w tym za bezpieczeństwo.
31. Prosimy Państwa o korzystanie z dziennika elektronicznego - tą drogą będziecie otrzymywać Państwo informacje o dzieciach, w tym oceny. W przypadku zgubienia loginu lub hasła do dziennika elektronicznego należy zgłosić się do wicedyrektorów (pok. 107) i pobrać nowy login i/lub hasło.
32. Wejście do szkoły na spotkanie z nauczycielem (poza dniem zebrań) wygląda następująco:
1. Należy umówić spotkanie przez dziennik elektroniczny lub telefonicznie.
2. W umówionym dniu i o godzinie rodzic oczekuje w szatni szkolnej w strefie rodzica na nauczyciela.
3. Nauczyciel przybywa do szatni i wraz z rodzicem przechodzi do sali lekcyjnej na czas rozmowy.
4. Po zakończonym spotkaniu nauczyciel odprowadza rodzica do wyjścia.
Przestrzeganie powyższej procedury wiąże się z potrzebą podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w szkole.
-Wejście do sekretariatu/stołówki odbywa się na dotychczasowych zasadach ( przy wejściu głównym lub w szatni należy podać miejsce do którego idziemy i wypełnić oświadczenie dotyczące wejścia).
-wejście do gabinetu stomatologicznego odbywa się na zasadach kontaktu z gabinetem( pracownik gabinetu stomatologicznego odbiera wcześniej umówionego pacjenta z szatni lub sprzed sekretariatu po telefonicznym zgłoszeniu do gabinetu stomatologicznego swojego przybycia- pacjenci sami nie przemieszczają się po szkole.