• Konwencja Uchwalenia Praw Dziecka

22.11.2020 22:18
      20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji Praw Dziecka – najważniejszego międzynarodowego dokumentu poświęconego dzieciom. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich najbardziej potrzebujących rówieśników – tych, których prawa często są łamane. Jest to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Polska odegrała szczególną rolę w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka. Była inicjatorem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
      Nasza szkoła również obchodziła ten wyjątkowy dzień. 20 listopada wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły na znak jedności z dziećmi na całym świecie mogli ubrać się na niebiesko. W tym roku wirtualnie połączyliśmy się z dzieciakami fotografując się w niebieskich barwach. Niektórzy mieli na to niebanalny pomysł. Zachęcamy do oglądania fotogalerii. Co jeśli Prawa dzieci są łamane? Pomocy można szukać u Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Ucznia, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (TDP), Fundacji „Dzieci Niczyje”, w Poradniach psychologiczno-pedagogicznych, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, a także po przez Infolinie i zaufane dorosłe osoby – członkowie rodziny, nauczyciele, wychowawcy, pedagog i psycholog szkolny, wychowawca Ogniska, przyjaciele rodziny itp. Nie wahajcie się prosić o pomoc, jeśli jej potrzebujecie!
      Tekst: Paulina Piasecka-Bartczak

Dzień Czarnego Kota

23.11.2020 16:08

17 listopada obchodziliśmy Dzień Czarnego Kota. Choć panuje opinia, że nie przynoszą one szczęścia, to jednak wielu właścicieli czarnych kotów uważa zupełnie inaczej. Myślę, że wiele osób uważa, że czarne koty są urocze.

• „To nasz świat, uczyńmy Go lepszym”, czyli Tydzień Edukacji Globalnej

23.11.2020 16:09
      22 edycja Tygodnia Edukacji Globalnej odbywała się od 16 do 20 listopada 2020 r. pod hasłem: „To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!” Tegoroczne hasło odwołuje się do decyzyjności i sprawczości społeczeństwa.
      Przypomina, że to my, mieszkańcy Ziemi, kształtujemy nasz wspólny świat. Każdy z nas może zrobić coś dobrego dla planety i ludzi, kierując się zasadą „Myśl globalnie – działaj lokalnie”. Zwłaszcza młode osoby powinny być zaangażowane w działalność na rzecz naszej planety. To właśnie Wy jesteście przyszłością naszej planety i to od Was zależy, jak będzie wyglądał nasz dom za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Zmiany, które dostrzegamy coraz częściej, nie powinny być dla Was obojętne.

22.11.2020 21:39

W dniu dzisiejszym, 20 listopada, aktywnie przyłączamy się do świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka #GoBlue pod patronatem organizacji humanitarnej działającej na rzecz dzieci - UNICEF - Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci - United Nations International Children’s Emergency Fund, od 1953 United Nations Children’s Fund. Święto obchodzone corocznie, dla uczczenia podpisania 20 listopada 1989 roku „Konwencji o prawach dziecka” – „Convention on the Rights of the Child” – międzynarodowej inicjatywy, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
      Konwencja jest dokumentem, który obowiązuje we wszystkich państwach świata z wyjątkiem USA - liczba ratyfikacji wynosi 196  (listopad 2016). Dokument ten jest zbiorem wszystkich spisanych praw dziecka.
      Słowo z hasztagiem #GoBlue jest odzwierciedleniem kreatywności dzieci i młodzieży, które  wykorzystały w podejmowanych działaniach kolor niebieski UNICEF’u. Jest on symbolem solidarności z rówieśnikami, którym pomoc niesie ta organizacja.
      ZATEM DZIŚ UBIERAMY SIĘ NA NIEBIESKO I #GoBlue. Upowszechniajmy jednocześnie takim działaniem wiedzę o prawach dziecka.

Tekst: Garbiel Wojewódka

Kotylion na Święto Niepodległości

11.11.2020 16:41
      Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległego państwa. Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.
      Uczniowie klas 4-6 podczas zdalnej lekcji techniki przygotowywali kotyliony na obchody tego święta.
      Dziękuję uczniom za pomysły i wielkie zaangażowanie.
      Małgorzata Badeńska-Onyśk