Kalendarz adwentowy

29.11.2020 20:47
      Do Świąt Bożego Narodzenia został  niecały miesiąc. Z początkiem grudnia zaczniemy  odliczanie każdego dnia do świąt. Do tego najlepiej posłuży nam kalendarz adwentowy. Choć te najpopularniejsze to po prostu pomysłowe bombonierki, prawdziwe kalendarze adwentowe są formą oczekiwania na najpiękniejsze w roku Święta Bożego Narodzenia. Zwyczaj tworzenia takich kalendarzy pochodzi z Niemiec, gdzie w XIX wieku zaczęto wieszać wieńce adwentowe. Zapalano na nich kolejno 4 świece, symbolizujące upływ czterech tygodni adwentu. Zwyczaj ten spodobał się dzieciom, którym milej upływało oczekiwanie i dla których czas nabierał bardziej konkretnego, materialnego znaczenia.
      Samorząd Uczniowski zwrócił się do uczniów o przygotowanie własnych kalendarzy adwentowych. Dozwolona była każda forma rękodzieła. Wykazaliście się pomysłowością i kreatywnością, za co Wam bardzo dziękujemy.
      Tekst: Badeńska-Onyśk Małgorzata

23.11.2020 16:16
      25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. W ramach upamiętnienia tego dnia Szkolny Samorząd Uczniowski stworzył kolaż ze zdjęciami pluszowych przyjaciół. Każdy z nas ma w swoim domu swoją ukochaną pluszowa zabawkę. Pomimo coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, coraz większych możliwości zakupu, moda na misie nie przemija.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

23.11.2020 16:11
      21 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Nasza szkoła, jak co roku włączała się w obchody tego dnia. Choć wirtualnie przez pandemię nadal staramy się upamiętniać ważne momenty z kalendarza.
      Idea święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych a oryginalnie brzmi: Hallo World Day. Obecnie ten dzień obchodzony jest w 180 państwach, w Polsce od 2006 roku. Jego celem jest uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie pozytywnych emocji. Przesłanie jest bardzo proste – bądźmy życzliwi codziennie a nie tylko od święta!
      Samorząd Szkolny zaapelował abyśmy stworzyli album #życzliwości, który będzie składał się z naszych zdjęć. Można było napisać na kartce coś miłego, co chciało się przekazać innym (hasło, cytat, motto, pozdrowienia), nagrać coś, lub zrobić sobie zdjęcie w żółtych barwach, które symbolizują radość. Zapraszamy do oglądania naszych poczynań w fotogalerii.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

23.11.2020 16:13

Szkolny Wolontariat wraz z Samorządem Uczniowskim klas starszych przypomina, że 16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury- UNESCO w 1995 roku. Dzień ten ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji, w której napisano:
      ,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

• Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

23.11.2020 16:11
      19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Niestety codziennie słyszymy doniesienia o tym, że prawa dzieci i ich cielesności i ochrony są łamane. Wraz z ograniczeniami i zaostrzeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach zmagających się z COVID-19, znacząco nasila się zjawisko przemocy domowej. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się dzieci. Izolacja i brak kontaktów z innymi osobami sprzyjają nasilaniu się aktów przemocy domowej. W Polsce organizacje prowadzące telefony zaufania informują o coraz większej liczbie zgłoszeń ze strony najmłodszych.