• Wirusy komputerowe

• 13.01.2019 19:25
        • W ostatnim dniu zajęć przed świętami klasa 1c zrealizowała projekt pt. "Ucieczka Psotnika i wirusy". Dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego korzystania z internetu oraz dowiedziały się jak prawidłowo korzystać z poczty elektronicznej. Wszyscy bez problemu poradzili sobie z podziałem komunikatów na prywatne i publiczne oraz przypisaniem im odpowiednich narzędzi np. list, informacja na szkolnej tablicy ogłoszeń, artykuł w gazecie.
          Dzieci wiedzą też co można powiedzieć przyjacielowi, a co osobie poznanej przez Internet. Kolejne zadanie polegające na stworzeniu adresu mailowego dla grupy sprawiło wiele radości, ale jednocześnie problemy, ponieważ nie tak łatwo ułożyć nazwę grupy, aby wszystkim odpowiadała. Ostatecznie udało się i powstały następujące adresy: ziomalelego, michajestok i ekstradelfinki. Następnym krokiem było wymyślenie haseł. Po wyjaśnieniu zasad, które należy stosować przy tworzeniu haseł, zadanie zostało wykonane błyskawicznie. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się jak chronić swój komputer przed wirusami oraz co zrobić jeśli wirus zaatakuje. Wszyscy stwierdzili, że antyspam to przydatna rzecz i warto ją mieć na swoim komputerze. W nagrodę za wykonanie zadań mogliśmy wybrać nowe części garderoby Psotnika i tym razem mamy "Diabełka".
        • Cyforowe opowieści

• 13.01.2019 19:22
        • Tworzenie cyfrowych opowieści dla Psotnika było ciekawym wyzwaniem. Wszyscy bardzo chętnie przystąpili do tego zadania. Uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy, wysłuchali historyjki, a następnie podzielili się zadaniami przy tworzeniu obrazków do niej. Wszyscy wykonali zadanie wzorowo. Kolejnym krokiem było przedstawienie swoich arcydzieł przeciwnej grupie, aby spróbowali oni opisać, co przedstawiają poszczególne obrazki. Nie wszystkie rysunki zostały poprawnie odczytane, ale większość się zgadzała. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to zadanie nie należało do najłatwiejszych.
          Ostatnie zadanie polegało na zamienianie swojej obrazkowej opowieści w opowieść cyfrową, wykonując serię zdjęć na podstawie wcześniej ułożonego planu wydarzeń.
          Dzieci udoskonaliły swoje umiejętności korzystania z tabletu, który może służyć również do wykonywania zdjęć.
          Uczniowie uwielbiają pomagać Julce oraz Kubie i zawsze bardzo się cieszą z możliwości zmiany ubioru i imienia Psotnika. Tym razem nasz rozrabiaka zmienił imię na "Badgat".
        • Audiopamiętnik

• 13.01.2019 19:20
        • Tworzenie kreatywnego prezentu dla bliskich to wspaniała sprawa. Audiopamiętnik spodobał się tak bardzo, że dzieci chętnie wykonałyby takie pamiętniki dla kogoś ze swojej rodziny. Podczas wykonywania zadań w dzisiejszym wyzwaniu potrzebna była koncentracja i umiejętność pracy w grupie. Dzieci bez problemu poradziły sobie z wymienianiem dźwięków, które towarzyszą nam w dniu codziennym. Uczniowie wymienili również wiele dźwięków zasłyszanych w klasie. Było ich bardzo dużo i wybraliśmy tylko część z nich do nagrania. Klasa została podzielona w 2 osobowe zespoły i nagrywała wyznaczone dźwięki. Najtrudniej było nagrać "CISZĘ", ale udało się. Wspaniałą zabawą było późniejsze odgadywanie nagranych dźwięków. Wszyscy wiedzą, jakie warunki są potrzebne do nagrania tylko jednego dźwięku i że nie jest to takie proste. Za pomoc Julce i Kubie otrzymaliśmy kolejne elementy garderoby dla Psotnika. Tym razem powstał "Odważny Psotnik".
        • Fotografia

• 13.01.2019 19:18
        • Kadr, perspektywa, zasada trójpodziału, kompozycja- to nie było łatwe zadanie, ale uczniowie klasy 1c dali radę.
          Dzieci dowiedziały się jak rozpoznać zdjęcie udane od nieudanego i chętnie wypowiadały swoje zdanie na ich temat. Gusta bywają różne, dlatego nie było pełnej zgody przy podziale zdjęć na udane i nieudane oraz na te, które nie spełniają wszystkich reguł, ale można je uznać za ładne.
          Mnóstwo frajdy sprawiło zadanie, które polegało na wykonywaniu zdjęć z różnej perspektywy: żabiej, na wprost i z lotu ptaka.
          Do wykonaniu tego zadania posłużył nam tablet, którego obsługa dla większości była łatwizną. Dzieci dowiedziały się również, że tworzenie kompozycji to nie taka prosta sprawa i trzeba się trochę pomęczyć, aby zdjęcie było jak najlepsze. Dzisiejsze zadania były bardzo wciągające dla całej grupy. Nagroda w postaci kolejnych elementów stroju dla Psotnika sprawiła wiele radości. Kolejny raz zmieniliśmy strój i tym razem mamy "Wąsatka". Pozdrawiamy i czekamy na kolejne zadanie.
        • Bezpieczeństwo w sieci

• 13.01.2019 19:17
        • Dzisiejsze zajęcia były SUPER. Dzieci chętnie rozwiązywały quiz z Pingwinkiem. Rozwiązanie zadań nie sprawiło im żadnego problemu, więc wszyscy zdobyli maksymalną liczbę punktów. Dzieci wiedzą jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, dlatego rozwiązanie zadania dotyczącego kontraktu z rodzicami było łatwizną. Uczniowie otrzymali kontrakt i zgodzili się go zawrzeć ze swoimi rodzicami. Wszyscy zobowiązali się do przestrzegania umowy. Zdaniem dzieci zajęcia były "tak fajne, że chętnie by je powtórzyli".
          Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania od Julki i Kuby oraz nagrody, które wylosowała dla nas maszyna.