Owsica
Owsica
Owsica to choroba wywołana przez pasożyty - owsiki ludzkie. które najczęściej dostają się do organizmu przez połknięcie jaj lub inny kontakt z nimi. Z tego powodu owsica najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, kiedy mają one kontakt z innymi osobami, które są potencjalnymi nosicielami.
Przyczyny owsicy
Jajeczka owsików utrzymują zdolność do zakażania przez około 4 tygodnie, a przedostają się do organizmu zdrowego osobnika przez jego kontakt z osobą, która dotykała np. swojego odbytu i w ten sposób na jej dłonie przedostały się jajeczka. Szczególnie ważne w zapobieganiu owsicy jest właśnie dokładne mycie rąk - rano po wstaniu, po wizycie w toalecie, przed jedzeniem. Regularna higiena osobista utrzymuje nasz organizm z dala od jajeczek owsików.
Zapobieganie owsicy to przede wszystkim:
-
ścisłe, rygorystyczne przestrzeganie higieny osobistej, zwłaszcza u dzieci,
-
częste mycie rąk, przede wszystkim przed każdym posiłkiem, po wyjściu z ubikacji, dotykaniu okolicy krocza itd.,
-
przestrzeganie dokładnego mycia jarzyn i owoców przed jedzeniem,
-
obcinanie krótko paznokci u dzieci,
-
zmiana bielizny dziennej na nocną wieczorem przed spaniem,
-
skuteczne zwalczanie znanych źródeł zarażenia,
-
okresowe badania parazytologiczne w kierunku owsicy,
-
częsta, regularna zmiana bielizny,
-
osobne łóżko,
-
częsta wymiana piasku w piaskownicy,
-
unikanie zabawy w brudnej piaskownicy.
Owsica - Objawy
Samica owsika składa swoje jaja w okolicach wejścia do odbytu oraz w przedniej części pochwy, dlatego to właśnie w tych miejscach zlokalizowane są objawy owsicy, tj. świąd, pieczenie odbytu, swędzenie, stany zapalne skóry. Samice są aktywne przede wszystkim nocą - to wtedy wędrują po organizmie składając jaja - może to wywoływać bezsenność, płaczliwość, apatię.
Jak rozpoznać owsicę?
Jeśli w okolicach odbytu rozpoznasz u siebie lub dziecka małe ruszające się osobniki lub jeśli pojawią się one na pościeli, to znaczy, że masz owsicę i należy udać się do lekarza.
Owsica - Leczenie
Leczenie owsicy prowadzi lekarz - polega na dobraniu odpowiednich środków farmakologicznych oraz podaniu ich także rodzinie, ponieważ istnieje ryzyko, że choroba zaatakuje wszystkich jej członków. Lekarz zaleci także częste zmiany pościeli, noszenie obcisłej bielizny i dezynfekcję przedmiotów, z którymi pacjenci mieli częsty kontakt.
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Domowy Poradnik Medyczny, PZWL
Redakcja Medonet
-